2018 Sanremo Müzik Festivali’nde Değişen Kurallar Yayınlandı!

Kurallar değişir Ama Sanremo yoluna devam eder…

İtalyan RAI kanalı bu yıl 68. yapılacak 2018 Sanremo Müzik Festivali ile ilgili detayları açıklamaya devam ediyor.  Geçtiğimiz aylarda Yarışmanın tarihleri açıklanmış, finalin 10 Şubat 2018’de yapılacağı duyurulmuştur. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Campioni (Ustalar) ve Nuovo Proste (Genç sanatçılar) olmak üzere iki kategoriden oluşacak. Önceki yıllarda olduğu gibi yine Campioni kategorisinin kazanan katılımcısına İtalya’yı 2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etme görevi teklif edilecek. Konuyla ilgili Festivalin kurallarında şöyle yazmakta:

CAMPIONI Bölümündeki kazanan Sanatçı, RAI’nin isteği üzerine, 2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nda İtalya’yı temsil etme hakkına sahip olacak. Eğer Sanatçı bu seçeneği kullanmayı düşünmüyorsa, RAI ve / veya Eurovision Şarkı Yarışması’nın organizatörleri, katılımcıyı kendi ölçütlerine göre seçme hakkını saklı tutar.

Her ne kadar İtalya’nın Eurovision seçimi ile ilgili değişiklik yapılmasa da bazı alanlarda değişiklik yapıldı. Değişikliklerden ilki bu yıl Campioni kategorisinde eleme yapılmayacak olması. Yani 20 katılımcı 10 Şubat’taki Büyük Finalde yer alacak. İkinci kural ise önceki yıllarda Düet gecesinde Campioni kategorisindeki sanatçılar kendi şarkılarını seslendirmek yerine düet yapacağı kişinin şarkısını seslendiriyordu. Bu yıl Düet yapacak kişi Sanremodaki eşlik ettiği sanatçının şarkısını söyleyecek. Son değişiklik yapılan kural ise Oylama ile ilgili…

Buna göre Oylamada yapılan değişiklik ile önceki yıllarda Jüri, Halk ve gazeteciler oylaması ayrı ayrı yapılıyordu. Bu yıl tüm sonuçlar birleştirilerek kazanan ilan edilecek.

67. Sanremo Müzik Festivali’ni “Occidentali’s Karma” adlı şarkısıyla Francesco Gabbani kazanmış, İtalya’yı 2017 Eurovision’da temsil etme görevini kabul etmişti.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*