EBU’dan Eurovision İçin Sürpriz Kural Değişikliği

Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapan yayıncılar bu gün yeni alınan kararla kararın alındığı andan itibaren “tüm yarışmacıların şovlarda sahnede canlı performans gösterebilmelerini” sağlamakla yükümlü olarak güncellendi. EBU, bu durumu, yarışmaya katılan yayıncılara gönderilen yeni kurallar setinde belirtti. Ayrıca yeni kurala göre ev sahibi kuruluşun ülkesindeki “giriş-çıkış ve gümrük kuralları” tüm yayıncılar için geçerli olacak. Yani bir ülkenin “girmesi yasaklı kişiler” listesinde bulunan sanatçı, yarışmaya en başından gönderilmeyecek.

Yeni kurallar dizisi Alman yayıncı ARD tarafından kamuoyuna açıklandı. Kurallara yapılan değişiklikler, EBU’nun bu geçmiş Eurovision sezonu boyunca Ukrayna ve Rusya heyetinin eylemlerine verdiği spesifik cevaplar olarak değerlendirildi. Yarışmaya öncülük eden ev sahibi ülke Ukrayna, Rusya’nın sanatçısı Yulia Samoylova’nın Kiev’de hoş karşılanmadığını açıkça belirtti. Rusya daha sonra yarışmadan çekildi. Yeni düzenlemeler uyarınca her iki ülke de hatalıydı ve gerekli cezalar verildi.
EBU ayrıca Ukrayna ve Rusya’nın eylemleri tarafından ihlal edilen rekabetin siyasi olmayan nitelikleri hakkında birkaç paragraf ekledi. Tüm katılımcı ülkeler artık Eurovision’un siyasi olmayan niteliklerine uymak zorunda kalacaklar. Jüri üyeleri de tarafsız olduğunu açıkça belirtecek.

Yeni kuralların yeni bir Ukrayna-Rusya krizi benzerinin yaşanmasının önüne geçeceği düşünülüyor.

 

Yazar Hakkında

Ödül Tanı

Entrepreneur,traveler,cooker. Love dancing,singing,photography.Adore criticism,sarcasm,creativity,intelligence. JA-YE YAFL'14 TUTF 2/6 Med.Stud. LORE on IFMSA

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*