Bosna&Hersek İçin Kritik Toplantı Bugün Yapılıyor

2012 yılından bu yana Bosna Hersek, ulusal kamu yayıncısının (BHRT) ağır mali sorunları nedeniyle Eurovision Şarkı Yarışmasına yalnızca bir kez katıldı. Kamu hizmet medyasının (PSM) ülkede karşılaştığı karmaşık sorunları çözmek için bugün çeşitli uluslararası örgütler Saraybosna’da bir araya gelecek.
Bugünkü Bosna Sivil Havacılık Konferansı, EBU, BHRT, Bosna Hersek Gazeteciler Cemiyeti, Avrupa Konseyi, AGİT Temsilciliği, Avrupa Gazeteciler Federasyonu ve Güney Doğu Avrupa Medyası tarafından düzenleniyor. Bosna-Hersek’teki yetkililer, kriz için olası çözümleri tartışmak ve Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği standartlarının düzgün bir şekilde uygulanmasını sağlamak için medyanın, uluslararası örgütlerin, sivil toplumun ve diğer uzmanların temsilcileriyle bir araya gelmek için bir fırsat yarattı.

Geçmişte BHRT, esas olarak lisans ücretinin çok etkili olmayan bir toplama sistemi getirmesi yüzünden 20 milyon avro civarında önemli miktarda borçlanmıştı. Bir sene öncesine kadar ücret telefon faturaları yoluyla toplandı. O zamandan beri Bosna Hükümeti, PSM’ye kaynak sağlama konusunda uzun vadeli bir çözüm üzerinde anlaşamadı. Bosna-Hersek’teki PSM çöktüğü takdirde, bunun sadece medya sistemi üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olması değil aynı zamanda etnik çizgide ülkenin daha da parçalanmasına sebep olacak.

EBU uzun yıllardır yayıncının sorunları için bir çözüm bulmaya çalıştı. Örneğin, geçen yılın Haziran ayında EBU, BHRT’nin borcunun bir kısmını EBU’ya ödemek için son başvuru tarihini uzatmayı seçti. Bu mevcut olmadığından, EBU geçen sene Aralık ayında Bosna-Hersek’teki yayıncılara yaptırım uygulamaya karar verdi ve ülkenin Eurovision Haber Borsasına erişimlerini reddettiler.

Güçlü bir vergi sistemi, demokratik toplumların ana kayasıdır. BH’deki yetkilileri, PSM’nin geleceğini güvence altına alacak ve böylece demokrasinin teşvik edilmesi ve güçlendirilmesi, etnik hoşgörü sağlanması ve sosyal bütünlüğün sağlanması konularında aktif rol oynamaya davet ediyoruz.

Ingrid Deltenre, EBU Genel Müdürü

Eurovision Şarkı Yarışması’na Bosna Hersek’in katıldığı son tarih, geçen yıl Stockholm’de gerçekleşti, çünkü BHRT hem katılım ücretini hem de katılım ile ilgili tüm masrafları karşılamak üzere sponsorluk sağlamayı başardı. 2013-2015 döneminde olduğu gibi mali sorunlarla da ülke bu sene yarışmaya geri dönmedi. Umarız bugünkü konferans, BHRT için sürdürülebilir ve uzun vadeli bazı çözümler önermektedir ve Bosna-Hersek’in önümüzdeki yıl tekrar yarışmaya dönmesini mümkün kılmaktadır.

Yazar Hakkında

Ödül Tanı

Entrepreneur,traveler,cooker. Love dancing,singing,photography.Adore criticism,sarcasm,creativity,intelligence. JA-YE YAFL'14 TUTF 2/6 Med.Stud. LORE on IFMSA

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*