Jüri Oylamasının Fiyaskoları

EBU, 2009 yılında profesyonel jüriyi yarışma ile tekrar tanıştırmıştı. Bunu yapmasındaki amaç da jüri oylarının tarafsız olacağını düşünmesiydi. Yani kaliteli şarkıların jüri sayesinde biraz öne çıkmasını ve politik oylamanın azalmasını hedeflediler. Jüri üyeleri tarafsız olmalı, baskı altında oy vermemeli ve yarışan şarkıyla ya da şarkıcıyla herhangi bir ilişkisi olmamalı. Müzik endüstrisinin bilinen isimlerinden olmalı. Ancak durum bu yazdıklarımdan çok farklı…

2014 yılından olaya başlayalım, Gürcistan’ın jürileri o yıl beraber oturup düşünmüş olacaklar ki sıralamış oldukları ilk 8 ülke, sıralamaları da dahil birbirinin aynısı. O 8 ülke sırasıyla Ukrayna, Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Karadağ, Birleşik Krallık, İtalya ve Avusturya.

2014 yılından devam edelim. Oklarımız bu sefer Ermenistan’ı gösteriyor. O yıl Ermenistan jürileri, kazanmaya en yakın ülkelerden olan Avusturya, Macaristan ve İsveç’i son 5’e yerleştiriyor. Bunu yalnızca bir tanesi değil, hepsi yapıyor. Ermenistan’ın o yılki jüri sıralaması kombine olarak sondan 21. sıraya; Azerbaycan, Avusturya, Macaristan, İsveç, Birleşik Krallık ve Ukrayna olarak sıralanıyor.

Yıllardan yine 2014… Birleşik Krallık jürisi, Polonya’nın Birleşik Krallık’tan puan almasını engelliyor. O yıl Polonya halk oylamasında Birleşik Krallık’tan 12 puan almakta ancak jürilerin Polonya’yı son 2’ye yerleştirmesi nedeniyle Birleşik Krallık o yıl Polonya’yı puansız geçiyor.

Bu sefer yıllardan 2015. Hepimiz Ovi’yi tanıyoruz, nasıl unutabiliriz ki? Yarı Norveçli yarı Romanyalı olan şarkıcı o yıl Romanya’nın jürileri arasında yer almakta. Kendi oylamasında birinci sıraya koyduğu ülkeyi söylemeye gerek duymuyorum. İkinci sırasında da o yılın kazananı İsveç yer alıyor.

2015 yılından gidelim. İrlanda’nın jürisi, İsrail’in şarkısı hakkında büyük bir ikileme düşmüş. Yarı finalde İsrail’i ilk sırasına koyan jürimiz, finalde İsrail’i son sırasına koymuş. Gerçekten müthiş bir tutarlılık örneği.

2015 yılında güvenilir bulunmayan Karadağ ve Makedonya oyları diskalifiye edilmiş, bu ülkeler %100 olarak halk oylaması ile oy vermişlerdi.

2015 yılında Avustralya jürilerinin arasında yer alan Jake Stone, arkadaşının şarkısını ilk sırasına koydu. Jake Stone ve A Million Voices’ın yazarlarından Avustralyalı Katrina Noorbergen arkadaşlar. Hatta Katrina o yıl Polina Gagarina’nın back-vocalist’i olarak sahnede yer almakta. Jake Stone bu durumu Avustralya televizyonunda da dile getirmiş ve hem yarı finalde hem de finalde Rusya’yı ilk sırasına koymuş.

Moldova jürisi 2015 ve 2016 yıllarında en yakın arkadaşları Romanya’yı ilk sıralarına koymaktan çekinmemişler. E kan çekmiş herhalde…

Azerbaycan’ın 2014 ve 2015’teki jüri oylarının ülke bazındaki benzerliği de bir diğer jüri fiyaskosu. Her iki oylamada da Rusya ilk sıradayken doğu bloğu ülkeler de üst sıralarda yerlerini almış bulunuyor.

Ve en son olarak Azerbaycan ve Ermenistan jürilerinin birbirlerini her zaman son sıraya koymaları yer alıyor.

Eğer jüriler işlerini düzgünce yapamıyorsa Eurovision Şarkı Yarışması’nda jüri oylamasının anlamı nedir ki?

Yazar Hakkında

scandanish

20 yaşında, çevre mühendisi, müzik delisi.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*