2017 Sonrasını Değerlendiriyoruz: Macaristan

Eurovision Şarkı Yarışması 2017’nin sonrasına bir göz atıyoruz. Bu bölümde, Pápai Joci’nin ‘Origo’ şarkısıyla Macaristan’ın sekizinci sırasına bakıyoruz.
Başarılı Macar ön seçimi A Dal’ın web sitesinin kocaman ve heyecanlı başlığı şöyle diyor “Pápai Joci, Eurovision 2017’de sekizinci oldu!” Macar yayıncısı, Kiev’deki bu çingene şarkısıyla zafere ulaşan şarkının en iyi 10 listesinde yer alması dolayısıyla çok mutlu, heyecanlı ve biraz da şaşkın. Sosyal anlamda pek çok açıdan bir zafer olduğunu dile getiriyorlar.

Pápai Joci, sonucundan daha fazla gurur duyuyor çünkü çingene kültürüne sahip bir şarkı, ilk kez Eurovision finalinde ilk 10’da boy gösteriyor. Şarkı hakkında kendi kişisel hikayesini anlatıyor:

“Origo benim hayatımdır. Hem de yüzde yüz. Ben bu şarkıyla kendimi ve kendi kökenimi anlattım. Bu şarkı stillerin karışımı, modern bir dünya müziğidir – elektronik vuruşlar Macarca ve çingene tarzlarıyla buluşuyor, olağanüstü ancak dengeli bir kombinasyon. “

Yarışma sonrasında Pápai Joci, Blikk gazetesine hayranlarıyla bir soru cevap röportajı yaptı. Sonuçları “nefret eden kişilere açık ve güçlü bir mesaj” olarak gördüğünü söyledi.
Bir okuyucuya göre, Macaristan’da insanlar Pápai Joci’in Macaristan’ı temsil etmediğini hissettiklerini söyledi, çünkü Roman kökenliymiş. Bundan zarar gördü ve alındı. Ve şimdi Macaristan’ın sonucunu kutlamasıyla bu durumu nasıl hissetti?

“Ne yazık ki, bunu gerçekten anlayamıyorum çünkü Macarlar beni seçerek yarışmaya gönderiyor ve ben bir Macar vatandaşıyım.”

Benzer yorumlar, Macaristan Eurovision’da András Kállay-Saunders’i temsil etmek için seçtiğinde 2014 yılında da yapıldı. Macarlar için de olağanüstü bir sonuç oldu. Bu bağlamda, A Dal ve Eurovision Şarkı Yarışması, farklı etnik kökenden insanlara fırsatlar sağlayarak önemli bir toplumsal anlam taşıyor. Ve şimdiye kadar hepsi Macaristan’ı gururlandırdı.
Eğer Joci yarışmaya geri dönmeyi düşünürse, artık basın konferanslarını İngilizce dilinde yapabileceği ihtimali var, çünkü şu anda İngilizce öğrendiğini söylüyor ve bir de beni böyle görün şeklinde konuşuyor.

 

Yazar Hakkında

Ödül Tanı

Entrepreneur,traveler,cooker. Love dancing,singing,photography.Adore criticism,sarcasm,creativity,intelligence. JA-YE YAFL'14 TUTF 2/6 Med.Stud. LORE on IFMSA

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*