2017 Sonrasını Değerlendiriyoruz: Finlandiya

Eva Boto, Greta Salome, ve şimdi Norma John. Eurovision Şarkı Yarışması’nda şok edici bir şekilde finalist olamayan şarkılar listesinde yeni bir isim var. Bugün, Finlandiyanın Eurovision Şarkı Yarışması 2017 sonrasına göz atacağız.

Bahis sahipleri, taraftarlar ve anketler açıktı: Finlandiya karanlık balad ‘Black Bird’ ile Eurovision Şarkı Yarışmasının finaline emin adımlarla yol alıyordu. Belki de uzun yıllar sonra ilk kez ilk 10’a bile ulaşacaktı. Hatta 2014’ten bu yana ilk kez Finlandiya Cumartesi günkü büyük finalde orada olacaktı.

Slavko’nun hareketli şarkısının ardındaki bir moladan sonra çıkan ikili Norma John için sonuç biraz farklı çıktı. Şaşırtıcı bir şekilde, Finlandiyayı onuncu yerine koyan seyirciler Finlandiya’yı finale taşımışlardı. Ama jüriler böyle düşünmedi. Jüriler Finlandiya’yı listede alaşağı ederek finale adını yazdırmasını engelledi.

Norma John ikilisi Leena Tirronen ve Lasse Piirainen, Eurovision Şarkı Yarışmasının ilk yarı finalinden sonra şaşırtıcı derecede sakindiler. Finalin kaçılırılmış olasıyla her ikisi de elbette sinirliydi ve biraz gergindi, bunun üzerine profesyonel basınla sadece birkaç röportaj yapabildiler. Leena, “Biz performansımızdan memnunuz. Bu bize yeter. Çok zor ülkeler ve şarkılar vardı.  Bu yeterince açıklayıcı.”

Piyanodaki suç ortağı ise şöyle bir açıklamada bulundu: “Müziğin gerçekten rekabet etmesi zor bir alan olduğunu hatırlamak çok önemlidir. Bu kötü bir fikir. İnsanlar ilk önce duydukları şarkıyı dinleyip üzerine oy kullanıyorlar. Hâlâ Blackbird’in son derece zor bir şarkı olduğunu düşünüyoruz. Eurovision vahşi bir roller coaster. Daha önceki yıllarda görüldüğü gibi,bu üzücü durumu bu sene de bizde görebilirsiniz. “, diye devam ediyor Piirainen.

Pek çok taraf Finlandiya’yı niye finalde göremediklerini hala merak ediyor. İki müzisyen, Finlandiya’nın neden bu sefer finale çıkamadığı konusunda çok fazla spekülasyon yapmanın anlamsız olduğunu düşünüyor.

Yazar Hakkında

Ödül Tanı

Entrepreneur,traveler,cooker. Love dancing,singing,photography.Adore criticism,sarcasm,creativity,intelligence. JA-YE YAFL'14 TUTF 2/6 Med.Stud. LORE on IFMSA

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*