2017 Eurovision’u 182 Milyon Kişi İzledi

Rusya’nın Eurovision’dan çekilmesiyle beraber Eurovision ratingleri de düştü.

Avrupa Yayın Birliği (EBU), 2017 Eurovision’un izleyici sayılarını yayınladı. Geçen yıl 204 Milyon kişinin izlediği Eurovision’u bu yıl 182 Milyon kişi izledi. Bu sayı son yılların en düşük Eurovision rating’i olarak gösteriliyor.

Yarışmayı YouTube üzerinden izleyen seyirci sayısı ise geçen yıla oranla iki kat artarak altı milyonu buldu. Bu artışın esas nedeninin Rusya’nın Eurovision’u televizyonda yayınlamaması olarak düşünülüyor.

Eurovision’u kazanan ülke olan Portekiz’de 2008 yılından sonra ilk kez 1,4 Milyon izleyici yarışmayı canlı olarak izledi. Salvador’un zafer konuşmasını ise 3,5 Milyon kişi canlı izledi.

Yarışmayı ikinci sırada tamamlayan Bulgaristan’da da en son 2003’te kırılan izlenme rekoru bu yıl yeniden kırıldı. Eurovision favorisi olarak gösterilen İtalya’da da 2011’den sonraki en yüksek izleyici sayısı rekoru geldi.

Ancak tüm ülkeler arasında izleyici rekorunu kıran ülke İzlanda oldu. Finale kalamamasına rağmen İzlanda’da ratingler %98’i gördü.

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*