İnceleme: OGAE Oyları Ne Kadar Başarılı?

Avrupa’nın ve dünyanın 40’ı aşkın ülkesinde faaliyet gösteren bir Eurovision kulübü olan OGAE, her yıl yerel kulüpler tarafından aynı bir Eurovision oylaması şeklinde yapılan sıralama paylaşır. OGAE üyeleri sevdikleri şarkılara 1-12 arasında Eurovision siteminde puan veriyor ve sonrasında üyelerin oylarının toplulaştırılmasıyla o ülkenin OGAE sonuçları belirleniyor.

18 yıldır devam eden geleneksel OGAE oylaması her sene tartışmaları da beraberinde getirmeye başladı. Pek çok hayran tarafından tıpkı meşhur press poll’larda olduğu gibi bu oylamada da yanlış sonuçların ortaya çıktığı ve spekülasyonlara neden olduğu söyleniyor. Bakalım bu sene gerçek sonuç ile OGAE sonuçları arasında nasıl bir fark var? ESCHalley olarak sizler için inceledik.

ÜLKE —- OGAE SIRALAMASI —- GERÇEK SIRALAMA

ESTONYA — TOTALDE 5. —- YARI FİNALİ GEÇEMEDİ

MAKEDONYA — TOTALDE 8. — YARI FİNALİ GEÇEMEDİ

FİNLANDİYA — TOTALDE 10. —- YARI FİNALİ GEÇEMEDİ

İSVİÇRE — TOTALDE 12. —- YARI FİNALİ GEÇEMEDİ

FRANSA — TOTALDE 4. — FİNALDE 12.

İSRAİL — TOTALDE 9. — FİNALDE 23.

ROMANYA —- TOTALDE 17. —- FİNALDE 7.

HOLLANDA — TOTALDE 32. —- FİNALDE 11.

MOLDOVA — 0 PUANLA TOTALDE 40. — FİNALDE 3.

OGAE Oylarına göre ilk onda yer alan pek çok ülke yarı finali dahi geçemedi. OGAE’nin yüksek puan verdiği pek çok ülke finalde ilk 15’in dışında yer aldı. Öte yandan OGAE’nin sıfır puan vererek sonuncu sıralara yerleştirdiği Moldova finalde 3. olarak en farklı tahmin yapılan ülke konumuna geldi.

Bununla birlikte OGAE Oyları Azerbaycanı’ı 15. (Gerçekte 14.) Belarus’u 19. (Gerçekte 17.) Kıbrıs’ı 21. (Gerçekte 21.) seçerek yakın tahmin ettiği ülkeler arasına aldı.

Yazar Hakkında

Ödül Tanı

Entrepreneur,traveler,cooker. Love dancing,singing,photography.Adore criticism,sarcasm,creativity,intelligence. JA-YE YAFL'14 TUTF 2/6 Med.Stud. LORE on IFMSA

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*