İnceleme: Portekiz’de Bizleri Neler Bekliyor?

Eurovision Şarkı Yarışması 2017 bitti ve önümüzdeki yıl için sabırsızlanıyoruz. 2018’de Portekiz tarihte ilk kez yarışmaya ev sahipliği yapacak. Bu yazıda, Lizbon 2018 için gerçekleri ve beklentileri inceliyoruz.
Yayıncı RTP, özellikle bu yıl Ukrayna’ya kıyasla hızlı ilerliyor. Örneğin, Kiev’deki zaferlerinden iki gün sonra, RTP Mayıs 2018 için ev sahibi şehri ilan etti. Ev sahibi başkent Lizbon olacak.Son yıllarda olduğu gibi, EBU  Delegasyon toplantısını bir sonraki yıl yani 2018’de düzenleyecek. Böylece tüm bu planlar resmiyete kavuşmuş olacak. Ancak şimdiden bildiğimiz pek çok şey var.

Yarışma Ne Zaman Yapılabilir?
Mayıs ayında olası tarihlere göz atalım. Yarışma büyük olasılıkla 8, 10 ve 12 Mayıs’ta yapılacak gibi görünüyor. Mayıs ayının ilk haftasında, ilk yarı final, 1 Mayıs’daki İşçi Günü ile çakışacaktı. Bu Portekiz’de resmi bir tatil, dolayısıyla yarışmanın muhtemelen bu hafta gerçekleşmesi mümkün değil. 19 Mayıs Cumartesi günü ise Almanya Bundesliga Kupası finali Berlin’de gerçekleşecek. EBU daha önce hem izlenme oranlarını düşürdüğü hem de medyanın ilgisinin kaydığını göz önüne alarak bu tarihte yarışma yapmayı düşünmüyor. Ayrıca o tarihte UEFA Şampiyonlar Ligi de yer alacak. EBU, Eurovision’un bu finalle çakışmasını istemiyor.

Yarışma Nerede Yapılabilir?
2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın mekanı henüz teyit edilmemesine rağmen, birçok kişi Eurovision Şarkı Yarışmasının MEO Arena’da gerçekleşmesini bekliyor. RTP Genel Müdürü Nuno Artur Silva, yarışmaya ev sahibi olarak Lizbon’daki yeri dile getirdi. Bu salon Avrupa’daki üçüncü büyük kapalı alan ve Portekiz’de de en büyük arena olduğundan bu karar pek çok açıdan mantıklı. Arenada bugüne kadar büyük pek çok süper yıldız konser verdi.

MEO Arena’nın kapasitesi 20.000 kişi, ancak normal kapasitesi büyük bir sahne ve kamera pozisyonları için hafifçe azaltılabilir. ESC Insight’a göre ortak kullanım alanlarının arenaya yakın olması alanı daha cazip kılıyor. Yakınlardaki Oriente metro ve tren istasyonundan dolayı toplu taşıma araçları için arena kendisi de büyük bir potansiyel arz etmekte. Mekanı çevreleyen Milletler Parkı alanı, bir basın merkezi, Euroclub ve Eurovillage gibi pek çok bar ve kafe gibi destek imkânları için pek çok seçenek sunuyor. RTP, istekli sponsorlara şimdiden yanıt vermeye başladı. Pek çok büyük şirket bu tarihi başarının ardından yarışmaya sponsor olmak istiyor.

Kimler katılacak ve Avustralya orada olacak mı?
Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Litvanya, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya ve İsveç yayıncıları, tekrar katılmak için ilgi ve onaylarını duyurdu.
RTP’nin Avustralyalı yayıncısı SBS’yi 2018 yılında katılmaya davet edip etmeyeceği bilinmiyor olmasına rağmen, Avustralya Heyet Başkanı Paul Clarke, ulusal final yaparak şarkıcı seçeceklerini duyurdu bile.

Rusya da ilginç olarak yarışma dönmek istiyor gibi görünüyor. 2016’da Ukrayna 1 yıllık bir yokluğun ardından kazandı ve 2017’de Portekiz de aynı şeyi yaptı. Ancak, Referans Grubu Eurovision Şarkı Yarışmasında Rusya-Ukrayna krizine bakana ve ceza verilip verilmeyeceğine karar verene kadar beklemek zorundayız. Belki de EBU bu ülkelerden birisini ya da her ikisini de bu yıl yarışmadan men şeklinde cezalandıracaktır.

İsrail Yayın Kurumu (IBA), Eurovision yayınından sonra kapandı. Sonuç olarak, televizyonda ve radyoda düzenli programlar kesildi ve Eurovision Şarkı Yarışması 2017’in ikinci yarı finali ve finali, IBA tarafından iletilen son programlar oldu. Yeni yayın şirketi IPBC EBU üyesi değil. Şarkı Yarışmasına katılmak için bu şart. Bununla birlikte, IPBC’nin bu yılın sonlarında EBU üyeliğine başvurması bekleniyor ve büyük olasılıkla kabul edilecek. Bu nedenle, İsrail katılmaya devam edebilir ve Lizbon’da yer alabilir.

Yazar Hakkında

Ödül Tanı

Entrepreneur,traveler,cooker. Love dancing,singing,photography.Adore criticism,sarcasm,creativity,intelligence. JA-YE YAFL'14 TUTF 2/6 Med.Stud. LORE on IFMSA

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*