İnceleme: Azerbaycan ve Ermenistan’ın Eurovision Tarihindeki Gerginlikleri

2006 yılından bu yana bir Pan-Avrupa müzik yarışması olan Eurovision Şarkı Yarışması’na Ermenistan katılmakta. Azerbaycan ise ilk defa 2008 yılında katıldı. İki ülke arasında, de jure toprak olarak kabul edilen Dağlık Karabağ bölgesi üzerinden devam eden çatışmalar sürerken, bu topraklar 1993 yılından bu yana Ermenistan destekli fiili Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin kontrolü altındadır ve bu durum Eurovision Şarkı Yarışması’nı çeşitli vesilelerle etkilemiştir.

Eurovision’da Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar, ilk kez 2006 yılında Azeri medyasının, yarışmanın web sitesinde Ermenistan’ın ilk temsilcisi André’nin doğduğu yer olarak Ermenistan toprağı Dağlık Karabağ şeklinde görülmesini eleştirmesi ile başladı.

2009 yarışması boyunca çatışmalar belirgin bir şekilde arttı: Yarı finallerde Azeri yetkilileri, Dağlık Karabağ Anıtı’nı “Bizim Dağlarımız” şeklinde lanse eden Ermenistan postcard’ının gösterilmesine itiraz etti. Ermenistan,tüm şikayetlere rağmen canlı yayında oylama sonuçlarını sunarken arka planda bu anıtın değişen fotoğraflarını kullanarak cevap verdi. Tüm bunların ardından Azerbaycan, final gecesi Ermenistan’a oy veren Azerilerin tek tek tespit edileceğini ve vatan hainliğinden dava açılacağını belirten açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar hem tartışmalara sebep oldu hem de EBU bunun üzerine bir soruşturma açtı. Azerbaycan, Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından seçmenlerin gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

Ermenistan medyası, 2010 Junior Eurovision Şarkı Yarışmasını takiben Azerbaycan yayıncısının Ermenistan’ın kazandığını görünce yayını durdurduğunu iddia etti; Ancak, yarışmaya o yıl henüz katılmadığı için ve Azerbaycan bu davranışını sadece yayında sürdürdüğü için herhangi cezai yaptırım almadı.

Azerbaycan’ın, 2011’deki zaferini takiben 2012 Eurovision Şarkı Yarışmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, bir grup Ermeni müzisyen yarışma için bir boykot çabasına öncülük etti ve ülke sonunda, yarışmadan çekildiğini açıkladı. Ancak bunu geç bildirdiği için Ermenistan cezai yaptırıma maruz kaldı. Ermenistan, İsveç’te düzenlenen 2013 versiyonunda yarışmaya geri döndü. Ancak bu hareket, Ermenistan’daki bir bir siyasetçi ve ülkenin devlet yayın kuruluşunun bir temsilci tarafından eleştirildi. Bu ikili, Ermenistan’ın Azerbaycan’da yapılması gerektiğini savundu ve bunun barışa giden yolda bir adım olabileceğini düşündüklerini belirtti.

Ermeni soykırımından bahseden “Don’t Deny” şarkısıyla 2015 yılında yarışmaya katılan Ermenistan, Ermeni Soykırımı’nın tanınması çağrısı yapıldığı iddia edilen bu şarkısıyla iki ülke arasındaki çatışmaları yeniden başlattı. Azerbaycan, soykırımı reddettiği için ülkenin yetkilileri, “siyasi hırsları” için bir çıkış noktası olarak Eurovision’u kullanmaya teşebbüs eden Ermenistan’ı tehdit eden bir bildiri yayınladılar. Şarkı daha sonra iddia edilen politik temalar üzerine endişeleri gidermek için “Face the Shadow” adını aldı.

2016 yılında ise Ermeni temsilcisi Iveta Mukuchyan, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti bayrağını ilk yarı finalde gösterdiği için organizatörler tarafından kınandı. Ancak cezai bir yaptırım uygulanmadı.

Gerginlik, 2017 yılında Iveta Mukuchyan’ın “Dihaj’ın şarkısı benimdi” demesi ile birlikte yeniden tırmanacağa benziyor.

Yazar Hakkında

Ödül Tanı

Entrepreneur,traveler,cooker. Love dancing,singing,photography.Adore criticism,sarcasm,creativity,intelligence. JA-YE YAFL'14 TUTF 2/6 Med.Stud. LORE on IFMSA

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*