Eurovision 2017: İşte Jüriler ve Detayları!

Eurovision Şarkı Yarışması’nın sonuçları, bilindiği üzere her katılımcı ülkedeki bir grup uzman jürinin yanı sıra halk tarafından da kararlaştırılıyor. Bugün, Eurovision Şarkı Yarışmasının Yarı Finalleri ve Büyük Finalinde oy kullanacak olan müzik ve eğlence endüstrisi meslek mensuplarının isimleri açıklandı.

Her ulusal jüri, her katılımcıyı değerlendirecek beş müzik endüstrisi uzmanından oluşmaktadır. Jüri üyelerinden şarkıcının vokal kapasitesini, sahnedeki performansını, şarkının kompozisyonunu ve özgünlüğünü ve hareketlerin genel izlenimilerini değerlendirmeleri isteniyor.
Avusturya, öngörülemeyen koşullar nedeniyle hâlâ jürisini tamamlayamadı. Ancak EBU’ya mümkün olan en kısa sürede bu eksik bilgileri sağlayacaklarına dair güvence verdi.

Jüri oylamaları geleneksel olarak her canlı gösteriden önceki akşam Giysi Provası sırasında gerçekleşiyor. Prova, jüri üyeleri tarafından uydu aracılığıyla yayınlanan özel ve gizli bir kanaldan takip edilebiliyor ve bireysel oylama sonuçları Büyük Final’e dek gizli tutuluyor.

Her şeyin adil olmasını sağlamak için, jürilerin çalışmaları her ülkede bir noter tarafından denetleniyor ve EBU’nun bağımsız PwC gözlemcileri, oylamanın yürütülmesini sağlamak için jüri paneline geçici olarak sürpriz ziyaretler yapma hakkını saklı tutabiliyor. Eurovision Şarkı Yarışması Kuralları uyarınca. jüriler oyları sunulduktan sonra EBU ve PwC jüri sonuçlarını kontrol etmek ve doğrulamak için birlikte çalışıyorlar. Herhangi bir usülsüzlük durumunda ülkeyi men etmeye kadar giden cezalar uygulanabiliyor.

NASIL JÜRİ OLUNUR?

 • Jüri üyeliği için katı kurallar vardır.
 • Jüri üyeleri önceki iki yılda jüri üyesi olmamalıdır;
 • Jüri üyeleri, oy kullandıkları günde en az 16 yaşında olmalı;
 • Jüri üyeleri Katılımcı Yayıncıların çalışanları olmamalıdır;
 • Jüri üyeleri, müzik endüstrisinde veya müzik endüstrisiyle ilgili bir mesleği sürdürmelidir;
 • Jüri üyeleri, temsil ettikleri ülkenin vatandaşı olmak zorundadır;
 • Jürinin hiç bir üyesi, girilen katılan şarkılardan ve / veya yarışmalarda sanatçılardan hiçbiriyle, tam bağımsızlık ve tarafsızlıkta oy kullanamayacak şekilde bir ilişki içerisinde bulunamaz.
 • Jüriler, her ülkeyi temsil eden Katılımcı Yayıncı tarafından seçilir. Örneğin; Estonya jürisi ERR tarafından atanırken, İngiltere jürisi BBC tarafından atanıyor vb.

Gerçekler ve rakamlar

 • 42 katılımcı ülkenin her birinde beş kişi olmak üzere toplam 210 jüri – oylayacak.
 • 16 yaşındaki en genç jüri Makedonya ve Ukrayna’dan geliyor. En eski, 76 yaşında, Birleşik Krallık jürisinin bir parçası olacak.
 • Jüri üyelerinin yaş ortalaması 40 yaşında.
 • 97 jüri kadın, 112 erkek.
 • Avusturya’da bir kişi eksik ve başvurular devam ediyor – yakında dolacak.

Bu yılki jüri üyelerinin birçoğu daha önce yarışmacı, besteci ya da şef olarak Eurovision Şarkı Yarışmasına katıldı.

Kobi Oshrat (İsrailli şef 1979, 1985, 1987, 1991, 1992)
Nicole (Almanya 1982)
Daniela Simmons (İsviçre 1986)
Darja Švajger (Slovenya 1995, 1999)
Chiara (Malta 1998, 2005, 2009)
Marlayne (Hollanda 1999)
Tal Sondak (İsrail 2001)
David Civera (İspanya 2001)
Luminita Anghel (Romanya 2005)
Mihai Traistariu (Romanya 2006)
Olta Boka (Arnavutluk 2008)
Getter Jaani (Estonya 2011)
Magdalena Til (Polonya 2011)
Jüri Pootsman (Estonya 2016)
Zoë (Avusturya 2016)

Yazar Hakkında

Ödül Tanı

Entrepreneur,traveler,cooker. Love dancing,singing,photography.Adore criticism,sarcasm,creativity,intelligence. JA-YE YAFL'14 TUTF 2/6 Med.Stud. LORE on IFMSA

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*