Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Rusya!

Dün Norveç ile değerlendirdiğimiz geri sayıma bugün Rusya ile devam ediyoruz. Yarışmanın 1. Yarı finaline 13 gün kaldı!

Rusya yarışmaya ilk kez 1994 yılında katılmıştır. Rusya’nın en iyi derecesi 2008 yılında Dima Bilan ile aldığı 1.liktir. En kötü derecesi ise 1995 yılında aldığı 17.liktir. 1998 ve 1999 yıllarında katılmayan Rusya bu yıl da Ukrayna ile yaşanan kriz nedeniyle zorunda olarak yarışmadan çekilmiştir.

Bu yıl Rusya görevlendirme yöntemi yapmış, Yarışmada Yuliya Samoylova’yı görevlendirmişti.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına:  (Rusya geri sayıma başlandığında yarıştığı için geri sayıma katmıştık.)

Onur: Şarkıyı ilk açıklandığında hiç beğenmemiştim ama çekildikten sonra bende parlamaya başladı nedense… keşke kriz olmasaydı da yarışsaydı 🙁

puan: 6/10

Rana: Her yıl şarkısını en çok merak ettiğim ülkelerden biridir Rusya ve genelde katılımlarını beğenirim. Bu sene sonradan tamamen polemik yaratma amaçlı olduğunu anladığımız oldukça iddiasız bir tercihte bulundular. Bana göre yüzlerce kez duyduğumuz tarzda,güçsüz bir şarkıydı. Ukrayna’yla yaşadıkları -bence iki tarafın da tam olarak haklı olmadığı- bizlere yaka silktiren uzuuun inatlaşmalar sonucu Rusya’nın çekilmesiyle konu kapandı,iyi de oldu.

puan: 3/10

Gökhan: Rusya’nın tepki çekmemek için engelli sanatçıyla katılma olayına girmek istemiyorum. Flame is Burning sıkıcı bir şarkıydı. Yarışabilseydi finale diaspora ile kalabilecekti, sonra da ilk 10’a giremeden bitirebilirdi. Umarım Julia seneye daha iyi bir şarkıyla gelir.

puan: 4/10

Ödül: “I’m your drama queen” diyen DQ bile bir gecelik bir DQ iken Yuliya’nın aylardır süren draması nihayet sona geldi. Rusya’nın bana kalırsa bu şarkıcıyı bile isteye göndermesi tamamen propaganda amaçlıydı. İnsanlara kendini acındırabileğini düşünüyordu ama yanıldı. Ukrayna rules! Ayrıca uyduyla bağlanma fikrini ortaya atan EBU’ya da diyecek bir çift lafım var. Bu kurallar Rusya’ya esniyordu da 2016’da Romanya’ya neden esnemedi? Rusyayı severim. Ve genel anlamda her sene güzel şarkılar gönderirler. Bu seneki şarkı fena değildi ama Sergey’den sonra bu kadar düşülecek bir şarkı da olmamalıydı. Katılabilseydi 9-14 arası bir sıralama alırdı belki daha yüksek. Çünkü burada anne Rusya’dan bahsediyoruz. Seneye görüşmek üzere Yuliya!

puan: 5/10

Ulaş: Nakaratını çıkartsak hoş aslında. Eh meh bir şarkı, iddiasız ama diaspora ile beklenenin üstünde tamamlar.

puan: 6/10

Oğuzhan: Hayal kırıklığı konusunda bu yıl zirve yapan ülkelerden biri de Rusya oldu. Şarkı kesinlikle yetersiz ve kötü. Hatta farklı bir ülkeyle yarışsa finale çıkamayacak düzeyde. Şarkı bir yana Rusya’nın Kırım işgalini destekleyen, özel durumundan dolayı mümkünse sahnede yuhalanmayacak bir isim seçme konusundaki tutumu ise bana açık bir şark kurnazlığı gibi geldi. Ukrayna’nın ve EBU’nun tavrını doğru bulmamakla birlikte, finalde kötü bir şarkı görmeyeceğimi için Rusya’nın çekilmesinden mutluyum.

puan: 1/10

Mustafa: Kesinlikle Rusça söylemesi gereken bir şarkıcı. Şarkının melodisi çok güzel ancak akılda kalıcı değil. Rusya olduğu için finale çıkacaktır.

puan: 6/10

Gencay: Şarkı her ne kadar modası geçmiş bir şarkı olsa da Julia’nın sesi o kadar tatlı ki… Şarkı çalma listenizde denk geldiğinde bir sonraki şarkıya geçmek için Julia’nın sesini duymamanız gerekiyor, duyduğunuz an şarkıyı dinliyorsunuz. Seyirciye bir şeyleri hissettiren şarkı olmayacak, Julia’nın sesi insana bir şeyleri hissettiriyor çünkü. Çok da hayranı olmasam da dinliyorum işte.

puan: 5/10

ORTALAMA: 4,5

Rusya yarışmadan çekildiği için bahislerde yer almıyor.

Önceki değerlendirdiğimiz ülkelere göz atmak için: buradan bakabilirsiniz

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*