İtalya’nın 2017 Eurovision’da Favori Olmasını Sağlayan 6 Neden

2017 Eurovision Şarkı Yarışması’nın galibi hem anketler, hem de bahisler tarafından İtalya olarak gösteriliyor! 

Peki Francesco Gabbani’nin temsil edeceği İtalya’nın favori olmasınn nedenleri neler? Ekibimiz sizler için birkaç neden sıraladı….

1- “Occidentali’s Karma”nın Sözleri

Occidentali’s Karma, Türkçesi ile Batı’nın Karması şarkısının sözlerini buradan okuyabilirsiniz. Sözler İtalyanca harici başka bir dile çevrildiğinde anlamını biraz yitiriyor. Kısaca özetlemek gerekirse şarkı evrimden, demodelerden, Batı’nın özentiliğinden bahsediyor. Şarkının İtalya’da tutmasının esas sebebi de sözleri zaten. Gabbani sözleri bir ara İngilizce’ye çevirmek istemişti ancak anlamını kaybedeceği düşüncesiyle vazgeçmişti.

2- Çıplak Maymun

“Çıplak maymunla Eurovision mu kazanılır?” evet kazanılıyor. Eurovision’da sanatçıyla eşleşen, ikon haline gelen sahneler her zaman işe yaradı. En yakın örneğini 2015 yılında Måns Zelmerlöw ve LED çocuğu ile görmüştük. Francesco Gabbani Eurovision’u kazanmasa bile ismi geçtiğinde aklımıza çıplak maymunu ile gelecek.

3- Francesco Gabbani’nin Radyo Çabası

Bu faktör pek bilinmiyor veya önemsenmiyor ancak anlatalım. Francesco Gabbani, Sanremo için şarkısının açıkladığı andan itibaren radyo yayınlarına önem verdi. Tanıtımı sürekli radyo programları üzerinden yaptı ve böylece şarkısı radyolar üzerinden ülkeden ülkeye yayıldı. “Occidentali’s Karma” listelere kolayca girebildi ve insanlar şarkıyı şimdiden tanıyor. 2010 yılında yarışmayı Almanya’ya kaybetmemizin sebebi de Lena’nın ekibinin aynı taktiği uygulamasaydı.

4- Gabbani Karizması

Karizma derken, Robin Bengtsson tarzı bir karizmadan bahsetmiyoruz. Geçen yıl Sergey Lazarev üzerinden bir ‘karizma’ yaratılma çabası yaşandı, ancak olmadı. Francesco Gabbani’de sahne üzerinde farklı bir karizma bulunuyor. Bu karizma da onu diğer sanatçılardan bir değil birkaç adım öne taşıyor.

5- İtalya ve “Artık Kazanalım” Potansiyeli

2011’de yarışmaya dönen ülke o yıl sürpriz bir şekilde ikinci olmuştu. Daha sonra yine Sanremo etkisi ile Eurovision sahnesinde Emma Marrone, Marco Mengoni ve Nina Zilli gibi ülkenin en ünlü sanatçılarını görmüştük. Son olarak 2015 yılında İtalya “Grande Amore” ile gelmiş, yarışmayı aslında kazanmış, ancak jüri oylaması ile bir şekilde üçüncü olmuştu. Kimine göre Grande Amore hâlâ yarışma tarihinin en iyi şarkılarındandır. İtalya özellikle 2015’te yarışmayı ‘sürpriz’ şekilde kaybedince hem kendi ülkelerinde, hem de Avrupalı fanlarda “İtalya artık kazanmalı” düşüncesi oluştu. O yıl bu yıl oluyor gibi…

6- Occidentali’s Karma!

Şarkının kolayca akılda kalan melodisi ve sözleri en önemli nedenlerden biri. Ayrıca 2017 şarkılarının geçtiğimiz senelere göre biraz daha güçsüz olması Occidentali’s Karma’yı öne çıkarıyor. (Bu kısım kişisel görüşüm) Francesco Gabbani geçen yıl katılsaydı yine Eurovision favorisi olabilir miydi, bilemiyorum.

Son olarak Francesco Gabbani’nin Amsterdam’da Melkweg Arena’yı nasıl ayağa kaldırdığını gösteren performansıyla yazımızı sonlandıralım. 😀 

 

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*