İtalya’nın ‘Referandumu Etkilemesin’ Diyerek Yayınlamadığı Şarkı “Si”

Türkiye 16 Nisan’da referandum için sandıklara gidiyor. Biz de #EurovisionunBilinmeyenleri köşemizde bu hafta İtalya’nın Eurovision ve referandum krizini ele aldık.

1974 yılında İtalyan Hükümeti, hukuki olarak boşanma kurallarını zorlaştırmak için çalışmalara başladı ve ülke genelinde referandum yapılmasına karar verildi. İktidar partisi ve muhalefet arasında propaganda çalışmaları başladı.

Nisan ayında gerçekleşecek olan 1974 Eurovision Şarkı Yarışması için Gigliola Cinquetti görevlendirildi. Cinquetti Eurovision için Sì yani Evet isimli parçasını hazırladı. Şarkının sözleri “Evet diyorum. aklımla evet diyorum. Aşk için evet diyorum.” şeklinde devam ediyordu. 

 
 
İtalya’nın resmi kanalı RAI, şarkının Mayıs ayında yapılacak olan referandumu etkileyebileceğini belirtti ve 1974 Eurovision’u yayınlamama kararı aldı. Şarkı ülke genelinde yasaklandı ve tanıtımları iptal edildi. Cinquetti yarışmayı ABBA’nın ardından ikinci sırada bitirdi ancak hiçbir ülkede listelere giremedi. 
 
Peki referandum? İtalya’nın boşanma referandumunu %59 oy yüzdesi ile Hayır kazandı. Gigliola Cinquetti ise referandumdan sonra şarkısının İngilizce versiyonunu “Go (Before You Break My Heart)” ismiyle yayınladı ve Avrupa’da listelere girebildi. 
Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*