Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Arnavutluk!

Dün Almanya ile değerlendirdiğimiz geri sayıma bugün Arnavutluk ile devam ediyoruz. Yarışmanın 1. Yarı finaline 35 gün kaldı!

Arnavutluk yarışmaya 2004 yılından bu yana sürekli katılmıştır. Yarışmadaki en iyi derecesi 2012 yılında Rona Nishliu ile aldığı 5.liktir. Genelde finale çıktığında 16. veya 17.lik alan ülke 6 kez finale çıkamamıştır.

Bu yıl ilk katıldığı yıldan günümüze kadar Festivali I Kenges adlı festivalle seçtiği yöntem ile bu yılda seçti. Arnavutluk’u Kiev’de World adlı şarkıyla Lindita Halimi temsil edecek.

Gelelim Halley editörlerinin yorumlarına:

Onur: Ulusal Finalde kazanmasını istediğim şarkılardandı. İlk başlarda biraz zayıf görünse de Revamp ile müthiş bir hale dönmüş. Çok seviyorum Finalde görmek istediğim ülkelerdendir Arnavutluk. BAŞARILAR HEMŞEHRİME!

puan: 9/10

Ödül: Festivali Kenges deyince bir Eurovision hayranının aklına hemen şunlar geliyordur diye tahmin ediyorum: Anlaşılmaz Arnavutça bir şarkı, yarışmadan üç bin yıl önceden belli oluyor. Daha sonra bu şarkının yenileneceği açıklanıyor. Çoğunlukla İngilizce’ye çevriliyor. Alın size yepyeni Arnavutluk! Sanırım bu kadar erken temsilci belirlemekten vaz geçmeleri gerekiyor. Şarkı ve Lindita’nın sesi aslında güzel ama o kadar çok Ballad var ki farklı olmayanın çok şansı maalesef olmuyor. Jüri Lindita’nın sesini severse yarı finali geçer ancak ondan sonra 10-15’li sıra bandında kendine bir yer edinir diye düşünüyorum.

puan: 6/10

Ulaş: Botë, çıktığı zaman çok içimi açmamıştı, ancak World olarak çıkan yeni düzenlemesini yerinde ve güçlü buldum. Arnavutluk’u finalde görmek isterim, ancak oy potansiyeli final şansını sıkıntıya sokabilir.

puan: 7/10

Mustafa: Lindita’nın sesi çok iyi ama şarkı, son versiyonu ile ruhu kaybetti. Tamamen Arnavutça olmalıydı. Şarkı çok durağan ve etkileyici değil. Finale çıkacağını düşünmüyorum.

puan: 4/10

Gökhan: Arnavutluk ilk kez bir revamp’i düzgün yapabildi. Vokaller muhteşem. Yılın gizli favorisi olabileceğini düşünüyorum. Umarım sahnesi de iyi olur ve Arnavutluk ilk 10’a döner.

puan: 7/10

Gencay: Arnavutluk’un bugüne kadar yapmış olduğu en iyi revamp olabilir. Şarkının önceki versiyonu da güzeldi, bu versiyonu da gayet güzel. Lindita’nın canlı performansı da seyirciyi sıkmazsa Arnavutluk için iyi şeyler olabilir bu yıl.

puan: 6/10

Oğuzhan: Açıklandığı günden beri kalbimi fetheden ve sıkça dinlediğim bir şarkı. Vokal anlamında da yılın en zorlu şarkısı. Bu yönden 2012’de Rona Nisliu tarzında bir başarı edebilir gibi hissediyorum. Tabii bu kadar iddialı konuşabilmek için sahneyi ve canlı performansını görmek gerek.

puan: 8/10

Rana:Son versiyonunu dinledikçe daha çok sevdim,güçlendirilmiş ve daha kaliteli hâle getirilmiş. Ülkenin oy potansiyelinden ötürü beklentimi fazla yüksek tutamasam da başarılı olmasını istiyorum. Sahnede daha da güçlü olabilir.

puan: 7/10

ORTALAMA: 6,75

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*