Fransa’nın Şarkısı 2015 Yılında Konserde Söylenmiş! İşte EBU’nın Kuralları

Fransa’nın Eurovision temsilcisi Alma, şarkısı “Requiem”i 2015 yılında bir konserinde söylemiş.

Daha sonra 2016 yılında çeşitli konserlerde aynı şarkıyı seslendiren Alma, geçtiğimiz hafta o şarkıyı Eurovision şarkısı olarak açıklamıştı. Peki EBU bu konu hakkında ne diyor?

EBU’nun kurallarına göre yılın Eurovision şarkısı, Eylül ayından önce ‘parça’ olarak yayınlanamaz. Yani, 2017 Eurovision’da yarışacak olan bir şarkı, 2016 Eylül ayından önce hiçbir sanatçının albümünde olamaz ve single olarak yayınlanmış olamaz.

Ancak EBU, sanatçıların konserlerinde seslendirdiği şarkılara karşı bir yaptırım uygulamıyor. Yani eğer Eurovision şarkınızı geçtiğiniz yıllarda konserinizde seslendirirseniz, yine o şarkıyla Eurovision’a katılabilirsiniz.

EBU’nun dikkat çektiği başka bir konu ise, bu konserlerin şarkı için büyük bir artı oluşturmaması. Yani Eurovision şarkınızı büyük bir festivalde veya binlerce kişinin izlediği konserinizde seslendirmemeniz gerekiyor.

2012 yılında Anouk ‘Birds’ü, 2015 yılında da Jamala ‘1944’u bir konserinde seslendirmişti.

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*