Editör: ESChalley Melodifestivalen 2. Yarı Finalini Yorumluyor

Melodifestivalen’in ikinci yarı finali bu gece Malmö’de gerçekleşecek! Peki ESChalley editörleri ilk yedi şarkı için ne düşünüyor?

Mariette – A Million Years

Gökhan: ‘Sonunda iyi bir şarkı’ diyorum ben. Don’t Stop Believing ne kadar muhteşemse A Million Years da öyle gibi duruyor. 1 dakikalık kısımdan bir şey anlaşılmıyor ancak prova videosundaki nakarat muhteşem. Özellikle indie tınıları şarkıya çok yakışmış. Sahnelemesini de çok iyi buldum. Bu yarı finalden kuşkusuz birinci olarak çıkacaktır ve Mariette’in finalde de şansı yüksek.

Tahmini sıralamam: 1/7

Kendi sıralamam: 1/7

Oğuzhan: Katılımcı listesi ilk olarak açıklandığında Loreen, Ace Wilder  gibi beni heyecanladıran bir diğer isim Mariette’ti. Don’t Stop Believing’i görece daha iyi bulsam da A Million Years’ın da finale birincilikle çıkıp zirveye oynayacağından eminim. Ancak Melfest’te hâlâ kazanacak şarkıyı dinlediğimizi düşünmüyorum.

Tahmini sıralamam: 1/7

Kendi sıralamam: 1/7

Pontare – Himmel och hav

Gökhan: Pontare’nin daha önce Melodifestivalen’i kazandığını da düşünürsek ne kadar profesyonel olduğunu tahmin edebiliriz. Şarkı ve sahneleme diğerlerine göre farklı, artısının da bu olduğunu düşünüyorum. Finalde İsveççe şarkı olacaksa Himmel och hav olabilir. Yine de pek bir özelliği yok.. 🙁

Tahmini sıralamam: 4/7

Kendi sıralamam: 3/7

Oğuzhan: Yarışın gizli favorilerinden biri bana kalırsa Pontare! 2015’teki gibi bir Jon Henrik etkisi yaratacağını düşünmüyorum ancak güçlü sesi ve etkileyici bir şarkıyla bu akşam ilk 4’te kalacaklar arasında yer alacağı kesin gibi.

Tahmini sıralamam: 4/7

Kendi sıralamam: 3/7

 

Etzia – Up

Gökhan: Melodifestivalen’de her yıl bu tarz en az bir şarkı oluyor. Ancak benim anlam veremediğim, bu şarkının nasıl elemelerden geçip yarı finale kalabildiği… Kötü!

Tahmini sıralamam: 7/7

Kendi sıralamam: 6/7

Oğuzhan: Gökhan’a katılmamak elde değil. İsveç’in güney ezgilerine olan ilgisini hiçbir zaman anlamayacağım. İster istemez geçen seneki Kizunguzungu ile karşılaştırıyorum ve hakkının sonunculuktan fazlası olmadığını düşünüyorum. Böylesi sıcak ezgiler, ancak bu kadar düşük enerjiyle söylenebilir herhalde.

Tahmini sıralamam: 7/7

Kendi sıralamam: 7/7

Allyawan – Vart har du vart

Gökhan: Yine tarz çeşitliliği kategorisi kontenjanından girmiş bir şarkı. Rap kısmı da sıkıcı, şarkı söylediği kısımlar da…

Tahmini sıralamam: 6/7

Kendi sıralamam: 7/7

Oğuzhan: İlk dinleyişte pek bana hitap etmese de ilerleyen dönemlerde bu tip şarkılar bir şekilde playlistimde yer alıyor. Sevdim ancak gecede ışığının parlak olacağını sanmıyorum.

Tahmini sıralamam: 6/7

Kendi sıralamam: 6/7

Dismissed – Hearts Align

Gökhan: Bu yarı finalde beğendiğim şarkılardan biri. Ancak sahne için uygun mu, değil. Şovları ilgi çekici olursa Andra Chansen turuna kalabilirler gibi.

Tahmini sıralamam: 5/7

Kendi sıralamam: 5/7

Oğuzhan: Genelde bu tip grupların İsveç’in LGBT haklarına verdiği önemin bir göstergesi olarak Melodifestivalen’de yer aldığını düşünüyorum. Dismissed ise bu anlayışın bir nişanesi olarak hareketli pop yerine hafif bir rockla gelmeyi seçmiş. Doğru bir seçim olduğunu düşünüyorum ama ikinci şans için ateş hattındalar.

Tahmini sıralamam: 5/7

Kendi sıralamam: 4/7

Lisa Ajax – I Don’t Give A 

Gökhan: Bir şarkı bu kadar mükemmel başlayıp sonra normalleşmemeli… Lisa zaten kazanmak için gelmediğini söylemiş, yine de ondan My Heart Wants Me Dead gibi bir şarkı bekleniyor. Bu yarı finaldeki şarkılar genel olarak vasat olduğu için Lisa Ajax kolay kurtulacak. Tabii şarkının tüm versiyonunu duymak gerekiyor ama şuan için direkt final şansı zor duruyor.

Tahmini sıralamam: 3/7

Kendi sıralamam: 2/7

Oğuzhan: Lisa’nın bu yıl “Give Me That” tarzı bir şarkıyla dönmesini bekliyordum ama geçen sene açtığı yolun izinden gitmiş. Şarkıyı sevmekle birlikte nakaratın iddiasız olduğunu söylemeliyim. İkinci şans turundan fazlasını beklemek hayal.

Tahmini sıralamam: 4/7

Kendi sıralamam: 5/7

Benjamin Ingrosso – Good Lovin’ 

Gökhan: Timberlake Bieber ile buluşmuş ama olmuş. 😀 Şarkı kötü değil ancak sanki daha önce defalarca dinlemiş gibiyim. O yüzden çok sevemedim.

Tahmini sıralamam: 2/7

Kendi sıralamam: 4/7

Oğuzhan: Tüm şarkıları dinlediğimizde Benjamin’in Mariette’le el ele finale çıkacağını görmek için kahin olmak gerekmiyor. Şarkı güzel, sahne güzel, performans ise geliştirilmeli.

Tahmini sıralamam: 2/7

Kendi sıralamam: 2/7

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*