Editör: ESChalley Melodifestivalen 1. Yarı Finalini Yorumluyor

Melodifestivalen’in ilk yarı finali bu gece Göteborg’ta gerçekleşecek! Peki ESChalley editörleri ilk yedi şarkı için ne düşünüyor?

Boris René – Her Kiss

Gökhan: Bu yarı final için iyi bir açılış şarkısı olacak Her Kiss. Boris’in geçen seneki şarkısını her ne kadar sevmesem de yine de Put Your Love On Me bu şarkıdan iyiydi. Şarkının yayınlanan kısmı kadarıyla sıradan olduğunu düşünüyorum ve Boris’i bu sefer finalde göreceğimizi sanmıyorum.

Tahmini sıralamam: 5/7

Kendi sıralamam: 6/7

Ulaş: Boris acilen Pharell’in izinden gitmeyi bırakmalı bence, ritim açısından Freedom’a çok benziyor bu şarkı. Geçtiğimiz seneden daha iyi ama sahneleme olarak sıradan bi şovu var görünürde Boris’in, cumartesi anlayacağız ne olduğunu. Şanslı bir yarı finalde, şans seninle olsun Boris.

Tahmini sıralamam: 3/7

Kendi sıralamam: 2/7

Gencay: Boris’in geçen seneki şarkısını sevmeyen biri olarak bu şarkısını beğendiğimi söylemek istiyorum. Akılda kalıcı bir şarkı ve Boris bundan çok iyi bir şekilde faydalanacak diye düşünmüyor değilim. Sahnelemesini ben de basit bulsam da bu yarı finalde final için iyi bir şansı olduğunu düşünüyorum.

Tahmini sıralamam: 2/7

Kendi sıralamam: 2/7

Adrijana – Amare

Gökhan: Şarkı kötü değil ancak yine de bir şeyler eksik gibi geliyor. İsveç müzik piyasasında yer edinebileceğini de düşünmüyorum. Direkt finalist olma şansı yok gibi geliyor ancak sürpriz yapıp ikinci şansa kalabilir. Umarım “Amare amare” kısımları çok tekrar edici değildir.

Tahmini sıralamam: 6/7

Kendi sıralamam: 5/7

Ulaş: Trap janrını ESC sahnesinde görmek hoş olabilir, ancak bu janrın örneğinin bu şarkı olacağını düşünmüyorum. En iyi ihtimalle 2. şansa çıkar, ama tahminimce yeri 5. sıra falan olacak.

Tahmini sıralamam: 5/7

Kendi sıralamam: 3/7

Gencay: Benim çok bayıldığım bir şarkı olmadı kendisi. Bu tarzı severim ancak bu şarkı pek iyi bir örneği değil doğrusu. Bu yarı finalde kendisini şanslı görüyorum ancak şans ondan yana olabilir mi orasını bilemiyorum.

Tahmini sıralamam: 5/7

Kendi sıralamam: 5/7

 Dinah Nah – One More Night

Gökhan: Ben “Make Me” gibi bir parça bekledim yine. Dinah bu yıl hit olabilecek bir şarkıyla gelmiş. Birkaç yerde “Bu şarkı 2013 MGP’de yarışan Bombo’ya benziyor.” yorumları görmüştüm ve bence de benzerliği var. Şarkıda rap kısımları da varmış. Bence bu sefer Dinah kesinlikle direkt olarak finali hak ediyor. Gecenin en iyi şovunu Dinah yapacak gibi.

Tahmini sıralamam: 3/7

Kendi sıralamam: 2/7

Ulaş:  YF’nin en kötü şarkılarından biri Dinah Nah’tan gelmiş. Ben bu şarkıları dinlemeyi 2009 civarı bıraktım Dinah. Sen de bırak Dinah.

Tahmini sıralamam: 6/7

Kendi sıralamam: 7/7

Gencay: ”Make Me”den sonra bu şarkı bilmiyorum biraz hayal kırıklığı oldu bana.

Tahmini sıralamam: 4/7

Kendi sıralamam: 6/7

De Vet Du – Road Trip

Gökhan: İsveçliler hazır olsun, bu yaz bu şarkıyı her yerde duyacaklar. 😂 Yılın Samir ve Viktor’u diyorum ben. Sürpriz yapabilirler. Şarkıları çok basit ama yine de İsveç’in seveceği türden. Sahne şovları da bir garip olmuş.

Tahmini sıralamam: 4/7

Kendi sıralamam: 4/7

Ulaş: Çöp şarkı, bol şov…

Tahmini sıralamam: 3/7

Kendi sıralamam: 7/7

Gencay: Kesinlikle beğenmedim.

Tahmini sıralamam: 6/7

Kendi sıralamam: 7/7

Charlotte Perelli – Mitt Liv

Gökhan: Lütfen bu şarkı direkt elensin. 🙏🏼 Söyleyen kişi Charlotte Perelli olsa da sıkıcı… Biz Perelli diyince schlagerlar bekliyoruz. Ballad ile gelmesine şaşırdık ancak sıkıcı bir balladla gelmesi olmamış. Eğer ilk dörde girerse Schlager Queen kotasından girer. Sorry Queen!

Tahmini sıralamam: 7/7

Kendi sıralamam: 7/7

Ulaş: Charlotte’un bu şarkıyı yapmasında “benim de artık yaşım geldi” fikrinin etkin olduğunu düşünüyorum. Bu tarz şarkıları 80% oranla belli bir yaşın üzerindeki katılımcılar söylüyor. Şarkı ne kötü ne de iyi, bir daha oturup açacağım bir şarkı değil ama.

Tahmini sıralamam: 7/7

Kendi sıralamam: 4/7

Gencay: Sanırım ilk kez bir Charlotte Perelli şarkısını seviyorum. Umarım şeytanın bacağını kırar. Ben neden olmasın diyorum.

Tahmini sıralamam: 7/7

Kendi sıralamam: 3/7

Ace Wilder – Wild Child

Gökhan: Gecenin açık ara en iyisi olacağını düşünüyorum! Aslında Ace bu yıl bizi şaşırtan başka bir isim. Ondan sert şarkılar duyduğumuz için böyle melodik bir şarkıyla gelmesi bir garip oldu. Ama bir dakikalık kısım bile bence çok iyi. Kendisinin “Riot” isimli şarkısına benziyor ki Riot şuan Angry Birds’ün resmi müziklerinden biri. Wild Child da yine  öyle olabilir. Ace Wilder yine üçüncü kez direkt finalist olmalı.

Tahmini sıralamam: 2/7

Kendi sıralamam: 1/7

Ulaş: “Hiçbir şey yapmamakla meşgulüm” dedin, İsveç’i salladın sevdik, “Takma kafana, her şey düzelecek” dedin, sahneye kurduğun ihtiyaçlar hiyerarşisinde zirveye oynadın bağrımıza bastık, şimdiyse “Çok farklı bir şeyle geliyorum” dedin, şarkının adıyla merakları saldın VE GELE GELE BUNUNLA MI GELDİN?

Tahmini sıralamam: 2/7

Kendi sıralamam: 5/7

Gencay: Ace Wilder’dan gelebilecek en kötü şarkı olmuş bence, ben asla beğenmedim. İkinci şansa kalması gerektiğini düşünüyorum bence öyle de olacak.

Tahmini sıralamam: 3/7

Kendi sıralamam: 4/7

Nano – Hold On

Gökhan: “Hold On”un bir dakikalık kısmı çok iyi. Ancak o tarz şarkıları çok duyuyoruz. Bence pek bir özel yanı yok. Yine de bu yarı finalin favorisi olarak gösteriliyor ve bence de direkt finalist olacak. Diğer şarkılara göre daha iddialı olması nedeniyle benim de listemde yüksek.

Tahmini sıralamam: 1/7

Kendi sıralamam: 3/7

Ulaş: Bu yarı finalden birinci çıkacak şarkı belli olmuş bence. Sahnelemesi biraz sıkıntılı ama.

Tahmini sıralamam: 1/7

Kendi sıralamam: 1/7

Gencay: Bu yarı finalin hiç şüphesiz en iyisi bence ancak final kısmı için yetersiz görüyorum. Mutlaka bu şarkıdan daha iyi şarkılar vardır.

Tahmini sıralamam: 1/7

Kendi sıralamam: 1/7

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*