EBU, Romanya’nın Geri Dönüşüyle İlgili Endişeli

Avrupa Yayın Birliği EBU, Romanya’nın lisans ödeneğini kaldırması teklifiyle ilgili derin endişeler taşıyor. Teklif, Romanya hükümetinin bir sonraki seçimlerde vergilerin azaltılmasıyla ilgili planını göz önüne alarak getirilmişti.

EBU, Romanya devlet televizyonu ve radyosu TVR’ye aktarılan vergilerin azaltılmasının ve dış ödeneklere açık hale getirilmesinin kanalı zor duruma sokacağını ve politik baskılara maruz kalacağını düşünüyor. EBU, bu düşüncelerini gerek Romanya Hükümeti’ne gerekse gerekli komisyonlara ilettiğini açıkladı.

Daha önce devlet kanalı TVR, gerek ödeneklerle gerekse maruz durumda kaldığı borçlarla pek çok kez zor durumda kaldı. Ancak hükümetin kanala olan ödeneğini de içeren ödenekleri azaltan paket çoktan yasa tasarısı olarak geçti ve senatoya gönderildi.

Romanya’nın bu yıl da katılım gösterip gösteremeyeceği tam olarak netleşmedi. Bugün itibariyle Romanya, yarışmada yarışabilir ve yarışacağını belirtti. TVR direktörü Irina Radu,, katılacaklarını belirten açıklamayı geçen hafta yapmıştı.
EBU, geçtiğimiz yıl da ödenek ve borç problemleri nedeniyle Romanya’yı yarışmadan diskalifiye etmişti.

Yazar Hakkında

Ödül Tanı

Entrepreneur,traveler,cooker. Love dancing,singing,photography.Adore criticism,sarcasm,creativity,intelligence. JA-YE YAFL'14 TUTF 2/6 Med.Stud. LORE on IFMSA

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*