Editör: Türkiye 2017 Eurovision Şarkı Yarışması’na Katılacak Mı?

Türk Eurovisionseverlerin son günlerde ısrarla sürekli sordukları soru, Türkiye 2017 Eurovision’a katılacak mı?

Türkiye bu yıl da Eurovision Şarkı Yarışması’nda yer almayacak.

Öncelikle TRT’nin Eurovision’dan neden çekildiğini yeniden hatırlatmakta fayda var. TRT 2013 yılında Eurovision’dan “haksız sonuçlara karşı çıkma” nedeniyle çekildiğini duyurmuştu. Haksız sonuçlardan kasıt olarak jüri oylarının etkisinin artırılması, büyük beşli ülkelerinin direkt finalde yer alması ve EBU’nun hiçbir resmi kanala danışmadan karar vermesi gibi sebepler gösterilmişti. (Ki bana soracak olursanız TRT’nin çekilme sebebi tamamen siyasidir.)

Peki aradan geçen 4 yarışma sonunda EBU, TRT’nin şikayet ettiği konular hakkında ne gibi değişiklikler yaptı? Birlikte bakalım:

 • Jüri oylarının etkisinin artırılması konusunda 2016’da değişikliğe gidildi. Ancak yapılan değişiklik sonunda halk oylamasının etkisinin artması beklenirken bu etki daha da azaldı. Yani bu konu TRT’nin yakındığı durumun da ötesine geçti.
 • Büyük beşli ülkelerinin finalde yer almasında tek bir değişiklik var,  o da direkt finalistlerin performanslarının yarı finallerde de gösterilmesi. Bu da direkt finalistlerin finaldeki gücünün daha da artması anlamına geliyor. Yani yine TRT’nin yakındığı bir konuya çare bulunmaktansa istemediği şekilde ilerliyor işler.
 • EBU hiçbir resmi kanala danışmadan karar vermeye devam ediyor, evet. 2016 yılındaki oylama sisteminin değişmesi sonucunda EBU, “Bu değişiklikten tüm kanallar haberdar edildi. Daha sonra değişiklik uygulandı.” demişti. Ancak San Marino resmi kanalı SMRTV, oylama sisteminin değişmesinden sadece evsahibi kanal SVT’nin haberi olduğunu belirtmiş, 2017’den çekilebileceklerini duyurmuşlardı. Yine elde var sıfır…

Eğer TRT, EBU’ya belirttiği bu sorunlar sebebiyle yarışmaya katılmıyorsa, hepimizin gördüğü gibi katılmamakta haksız değildir. “Ama bu sorunlar çok saçma, katılmamıza sebep değil!” diyebilirsiniz. TRT bir karar vermiş, kararın olumlu olarak sonuçlanması için EBU’dan adım beklemiş, beklediği adımlar ise tamamen farklı şekilde gelişmiştir.

Sürekli tekrarlanan soruya bir kez daha cevap verecek olursak, şuan için resmi olmasa da Türkiye 2017 Eurovision’da yer almayacak. EBU’dan olumlu değişiklik gerçekleşmediği sürece de Türkiye Eurovision’da yer almayacak…

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

Readers Comments (2)

 1. Volkan Obut 28/02/2017 @ 00:11

  Lutfen

  Cevapla
 2. Buse Pektaş 03/03/2017 @ 12:24

  Manga’ya yapılan haksızlıktan sonra katılacağımızı düşünmüyordum zaten ama 2 yıl katıldık bence eğer EBU resmi kanallara danışarak karar verirse ve oylama sistemi daha adil bir hale gelirse katılınabilir.2017 olmasa da en azından 2018-2019 yıllarında bir katılım olmasını bekliyoruz.

  Cevapla

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*