Ukrayna’da Yarış Siyasetin Gölgesinde Mi?

Ukrayna ve EBU bu kez “Kara Liste” için karşı karşıya. 

Ukrayna’nın Mayıs ayındaki zaferinin adından konuşulan tek bir konu var: “Eurovision’a Politika Bulaşır Mı?” Görünen o ki Ukrayna ve Rusya arasında devam eden gerilim,  uluslararası birçok alanda olduğu gibi Eurovision’da da kendini hissettiriyor. Ev sahibi şehrin duyrulduğu basın toplantısında Ukrayna Kültür Bakanı Yevhen Nyschuk’un, “Kara Liste”de yer alan Rus sanatçıların ülkeye alınmayacağını açıklaması, iki ülke arasındaki siyasi sorunların yarışmaya yansıtılacağı yorumlarına neden oldu. Zira bu duruma göre eğer Rusya kara listede yer alan sanatçılardan birini Eurovision için görevlendirirse yarışmacının Ukrayna’ya girişine izin verilmeyecek.

russia

Siyasi yaklaşımlar yalnızca Ukrayna tarafına ilişkin değil. Ukrayna’nın 80 kişilik kara listesinde yer alan ünlü Rus sanatçı Iosif Kozbon, yarışmaya katılmak istemediğini bunun yerine Rusya’nın alternatif bir yarışma oluşturması gerektiğini belirtiyor. Rusya gelecek yıl için katılımını henüz onaylamamışken kamuoyundan da Jamala’nın birinciliği sonrasında yarışmanın boykot edilmesine yönelik çağrılar devam ediyor.

jan-ola-sand

İki taraf arasındaki durum buyken EBU ve Ukraynalı yöneticilerin yaptığı görüşme, yarışma için bir istisna oluşturulabileceğini ortaya koydu. Jan Ola Sand, yaptığı açıklamada; “İki ülke arasındaki sorunların farkındayız. Tüm sanatçı ve delagasyonların Ukrayna’ya gelebilmesi için Ukraynalı yöneticilerle yapıcı bir diyalog ortamı oluşturmaya çalışıyoruz dedi. Bunun yanında Ukrayna Televizyonu’ndan yapılan açıklamada da “Eurovision, şarkı ve müziğin yarıştığı uluslararası bir yarışma.” yorumu yapıldı.

 

 

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*