Melodifestivalen’in En İyi 13 Dönüşü!

“Välkommen till Melodifestivalen!!!”

Kimine göre Eurovision’un en başarılı ulusal finali, kimine göreyse Eurovision’dan daha değerli, İsveç’in en çok izlenen televizyon şovu Melodifestivalen’in 2017 söylentileri şimdiden ortaya çıkmaya başladı.

Genelde ilk katılışından sonra şansını birkaç kez daha deneyen sanatçıların yoğunlukta olduğu Melodifestivalen, birçok efsanevi şarkıya da sahnesinde ağırlamıştı.

Biz de Melodifestivalen’e tekrar katılan en iyi 12 şarkıyı ve sanatçıyı derledik ve bir liste oluşturduk, keyifli okumalar!

1- Eric Saade 

İlk olarak 2010 yılında “Manboy” şarkısıyla Melodifestivalen’e katılan Eric Saade, o yıl yarışmada üçüncü olmuştu. 2011’de “Popular” ile şansını bir kez daha deneyen Saade, bu kez Melodifestivalen’i kazanıp ülkesini Eurovision’da temsil etmişti.

2- Danny Saucedo 

Melodifestivalen’in en talihsiz isimlerinden olan Danny Saucedo, 2011’de “In The Club” şarkısıyla kendini tanıtmıştı. O yıl en büyük rakibi Eric Saade’ye karşı yarışı kaybeden ve ikinci olan Danny, 2012’de Eurovision’u kazanabilecek bir şarkıyla katılacağını duyurmuştu. 2012’de bu kez Loreen’e karşı yarışı kaybeden Saucedo, bir sonraki sene yarışmanın sunucusu olmuştu.

3- Molly Sandén

Eric Saade ve Danny Saucedo’dan bahsedilip Molly Sandén hakkında konuşmamak olmaz… 2006 yılında İsveç’i Junior Eurovision’da temsil eden Sandén, Melodifestivalen’e ilk kez 2009’da katılmıştı. 2009’da şansı yaver gitmeyen Molly son sırada yer almıştı. Molly Sandén 2012’de “Why Am I Crying“le şansını denemiş, bu kez beşinci olmuştu. 2016’da şarkılar yayınlanmadan önce kazanmasına kesin gözüyle bakılan Sandén, “Youniverse” şarkısıyla yine beşinci olmuştu.

4- Love Generation 

İsveç’in en başarılı kadın müzik gruplarından Love Generation, 2011’de “Dance Alone” şarkısıyla yarışmıştı. O yıl favori gösterilmelerine rağmen İkinci Şans turunda elenen grup, şansını 2012’de bu kez “Just A Little Bit” ile denemişti. Bu kez yarı finalde altıncı olarak elenen grup, günümüzde “Stockholm Syndrome” ismiyle devam ediyor.

5- YOHIO

2013’teki performansıyla Melodifestivalen Efsaneleri’ne adını yazdıran YOHIO, o yıl favori gösterilmesine rağmen “Heartbreak Hotel” ile ikinci olmuştu. Halk oylamasında rakibi Robin Stjenberg‘e yüz bin oy fark atan YOHIO, jüride sondan ikinci olmasıyla ödülü kaçırmıştı. 2014’te “To The End” ile geri dönen YOHIO bu kez bekleneni karşılayamadı ve beşinci olabildi.

6- Sarah Dawn Finer

Eurovisionseverlerin yakından tanıdığı bir isim olan Sarah Dawn Finer, Melodifestivalen’de şansını ilk kez 2007’de “I Remember Love” ile denemişti. Finalde dördüncü olmasına rağmen İsveç’te yılın en çok çalınan şarkısı  o olmuştu. 2009’da bu kez “Moving On” ile geri dönen Finer, o yıl altıncı olabilmişti. 2009’da İsveç’in oylarını sunan, 2012 ve 2016’da Eurovision’a “Lynda Woodruff” tiplemesiyle geri dönen Sarah Dawn Finer, Eurovision’da yarışmasa da ismini altın harflerle yazdırmış durumda…

7- Sanna Nielsen 

Bir yerde Melodifestivalen hakkında konuşuluyorsa, Sanna Nielsen’in de adı geçmeli. Tam yedi kez şansını deneyen Sanna Nielsen, zaferi 2014’te elde etmişti. 2003, 2005 ve 2007 yıllarında başarısız olan Nielsen, 2008’de “Empty Room” ile favori gösterilmesine rağmen ikinci olmuştu. 2011’de “I’m In Love” ile dönen Sanna Nielsen bu kez dördüncü olmuştu. Sanna Nielsen 2014’te “Undo” ile iki puan farklı ödüle uzanmıştı. Sanna 2015’te Melodifestivalen’i sunmuştu.

8- Loreen

Eurovision’un ve Melodifestivalen’in efsanesi Loreen, sahnelerde ilk kez 2011’de görünmüştü. “My Heart Is Refusing Me” ile İkinci Şans turunda elenen Loreen, 2012’de “Euphoria” ile dönmüş, bu kez yarışmayı kazanmıştı. Eurovision’da 12 puan rekorunun sahibi olan Loreen’in ismi günümüzde maalesef hiç duyulmuyor.

9- Ulrik Munther 

2012 Melodifestivalen’de “Soldiers” ile üçüncü olan Ulrik Munther, şansını 2013’te “Tell The World I’m Here” ile tekrar denemişti. İkinci denemesinde tamamen tarz değiştiren Munther, yine üçüncü olmuştu.

10- Alcazar 

İsveç’in efsanevi gruplarından Alcazar, Melodifestivalen’de 5 kez sahne almıştı. 2003 ve 2005 yıllarında üçüncü olan grup, 2009 yılında “Stay The Night” ile geri dönmüştü. 2010’da yarı finalde elenen grup 2014’te “Blamed On The Disco” ile üçüncü olmuştu. Katıldıkları her sene şarkıları İsveç’te ve Avrupa’da hit olan grup, Birleşik Krallık’tan Eurovision teklifi de almıştı.

11- Charlotte Perelli

2 kez Melodifestivalen’i, bir kez de Eurovision’u kazanan Charlotte Perelli, yarışmanın en başarıları arasında yer alıyor. 1999’da “Take Me To Your Heaven” ile önce Melodifestivalen’i, sonra da Eurovision’u kazanan sanatçı, 2008’de “Hero” ile ülkesini bir kez daha temsil etmişti. Son olarak 2012’de “The Girl” ile yarışan Perelli, yarı finalde elenmişti.

12- Anton Ewald

Melodifestivalen’de  bir çok şarkının koreografını hazırlayan Anton Ewald, ilk olarak 2013’te “Begging”le yarışmış, dördüncü olmuştu. 2014’te “Natural” ile geri dönen Ewald, o yıl sonuncu olmuştu.

13- Ace Wilder 

İsveç’in Eurovision zaferini elinin tersiyle ittiği isimlerden biri olan Ace Wilder, 2014 yılında “Busy Doin’ Nothin’” ile listeleri alt üst etmeyi başarmıştı. Sadece iki puan farkla zaferi kaçıran Wilder, İsveç tarihinin en büyük hitlerinden birine imza atmıştı. 2016’da “Don’t Worry” ile geri dönen Ace Wilder, bu kez üçüncü olabilmişti.

BONUS: SEAN BANAN

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*