Jamala’nın Ukrayna Konserine Tepkiler Yükseliyor; Minus One’dan Jamala’ya Sert Tepki!

Jamala’nın geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın Lutsk şehrinde verdiği konser, tepkilere yol açtı.

Şu sıralar İstanbul tatiline devam eden Jamala, Ağustos’un ilk haftası Ukrayna’nın Lutsk şehrinde Badnerstadt Festivali’nde sahne aldı. Ancak bu festival Avrupa’da sıradan bir festival olarak görülmüyor. Çünkü Stepan Bandera adına düzenlenen bu festival, ırkçı ve milliyetçi bir festival olarak tanımlanıyor.

II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Birliklerine karşı Nazi Almanya’sı ile işbirliği yapan Bandera, Batı Ukrayna‘da kahraman, Doğu Ukrayna ve Avrupa’nın geri kalanında ise Nazi işbirlikçisi olarak suçlanıyor.

Jamala’nın Stepan Bandera adına düzenlenen bu festivalde sahne almasından sonra tepkiler gecikmedi. Bazı yerel basınla beraber ilk tepki 2016’da Kıbrıs’ı temsil eden Minus One grubundan geldi:

EBU’nun olaya müdahale etmesini istiyoruz. Jamala, yarışma boyunca da siyasi görüşünü saklamadı ve bunu hep kullandı. EBU ve Jamala sorumluluklarını yerine getirmeli.

Jamala ise yapılan suçlamalar karşısında bir açıklama yapmadı.

Kaynak: INFE Greece
Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*