Ukrayna’nın Eurovision’da Yüzü Hep Gülmüyordu; İşte Ukrayna’nın 2010 Yılında Ulusal Final Döneminde Başına Gelenler!

Eurovision’da her ülkenin başına, şarkı seçim sürecinde üzücü olaylar gelebiliyor. Ancak Ukrayna’nn 2010 ve 2011 yıllarında yaşadıkları ‘facia’ olarak tanımlanıyordu.

Eurovision tarihinin en başarılı ülkelerinden olan ve 2017’de yarışmaya evsahipliği yapacak olan Ukrayna, 2010 ve 2011 yıllarında ülke için korkunç olaylar yaşamıştı. 2009 yılında  Moskova’da alınan on ikincilikten sonra resmi kanal NTU, Vasyl Lazarovych‘i 2010 Ukrayna temsilcisi olarak seçti.

Vasyl ve Safura, Ukrayna'da basın toplantısında

Vasyl ve Safura, Ukrayna’da basın toplantısında

Resmi kanal NTU’nun temsilciyi açıklamasıyla beraber Ukrayna’daki Eurovisionseverler tepki göstermeye başladı. Çünkü NTU daha önce ulusal final sözü vermiş, ancak sözünü tutmamıştı.

Daha sonra tepkileri değerlendireceğini söyleyen NTU, Vasyl Lazarovych için ulusal final düzenleme kararı aldı. Lazarovych, hazırladığı beş şarkıyı kanala gönderdi ve “I Love You” isimli şarkısı 14 puanla ulusal finali kazandı.

Ancak Ukrayna’daki Eurovision fanları sonuçtan hâlâ memnun değildi. Üstelik Avrupa’daki fanlar da Ukrayna’nın başarısız olacağını düşünüyordu. NTU bu tepkilerden sonra bir açıklama daha yaptı ve ulusal finalden on gün sonra temsilcinin Vasyl Lazarovych olmayacağını, yirmi sanatçının yarışabileceği başka bir ulusal final düzenleneceğini duyurdu.

Vasyl Lazarovych’e de yeni ulusal finalde yarışma hakkı tanındı. Zlata Ognevich ve Alyosha da dahil olmak üzere yirmi isim tekrar sahne aldı. EBU’nun tüm ülkelere tanıdığı şarkı açıklama tarihinden sadece iki gün önce yapılan ulusal finali Alyosha “To Be Free” isimli şarkısıyla kazandı. Vasyl Lazarovych ise yine “I Love You” şarkısıyla yedinci sırayı aldı.

Yeniden temsilci ve şarkı seçen Ukrayna’nın peşini talihsizlikler bırakmadı. EBU, “To Be Free” isimli şarkının Linda Perry ve Grace Slick‘in “Knock Me Out” isimli şarkısından çalıntı olduğunu, ayrıca “To Be Free”nin iki yıl önce yayınlandığını açıkladı.

NTU’nun uzun uğraşları sonucunda EBU’dan ekstra zaman istendi. Ukrayna delegasyonu yeni şarkının 26 Mart‘ta açıklanacağını duyurdu. EBU yaşanan olaylardan dolayı şarkısını geç açıklayacak olan Ukrayna’nın yine de ceza alacağını belirtti.

 

24 Mart tarihinde Alyosha yeni şarkısı “Sweet People“ı açıkladı ve EBU şarkıyı kabul etti.

İkinci yarı finalden yedinci olarak çıkan Alyosha, finalde ise onuncu oldu. Türkiye o yıl “Sweet People” şarkısına bir puan verdi.

Üstelik Ukrayna’nın Eurovision sürecinde yaşadığı tek skandal bu değil. 2011 yılında Jamala’nın da bulunduğu ulusal finalde yaşanan üzücü olayın detayları için bir sonraki yazımızı bekleyin! 

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*