Ukrayna’da “Şehirlerin Savaşı” Sona Erdi

Eurovision’a evsahipliği yapacak olan şehir çok yakında açıklanacak!

Eurovision’a yaklaşık 10 ay kala evsahibi ülke Ukrayna’da hazırlıklar başladı. Resmi kanal NTU, Eurovision’a evsahipliği yapacak olan şehri belirlemek için bir panel oluşturulacağını açıklamıştı. Eurovision Paneli bugün Kiev’de gerçekleşti ve altı aday şehir kozlarını paylaştı.

İşte “Şehirlerin Savaşı” adı verilen panelin detayları….

Eurovision sunuculuğu için ipucu!

zlata-n-timur-1024x683

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugünkü panelin sunuculuğunu Timur Miroshnychenko üstlendi. Junior Eurovision 2013’ü Zlata Ognevich ile beraber sunan Timur’un ismi 2017 Eurovision sunuculuğu için geçiyordu.

  1. Panele “Lviv” tanıtımı ile başlandı.

panoramic-lviv-private-city-tour-in-lviv-241678

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belediye Başkan’ı Yardımcısı Andriy Moskalenko, Lviv’i böyle tanıttı:

Arena-Lviv’in Eurovision’a uygun bir arena olacağını düşünüyoruz. Arena’nın üstü 2001’de olduğu gibi bir şekilde kapanacaktır. Şehirdeki otel sayısı artırıldı ve Eurovision’a uygun hâldeler. Açılış seremonisi, EuroClub ve Fan Zone için şehrin en güzel mekanları hazırlanacak.

Lviv Arena’dan başka bir seçenek sunmayan Lviv, daha fazla bilgi vermedi. Bütçe, çatı ve planlama hakkında kafada soru işareti bırakan Lviv’in şansının ne olacağı tahmin edilemiyor. Ruslana, EuroBasket Arena’nın seçenekler arasında sunulması halinde Eurovision’a uygun olacağını belirtti.

2. Kiev sunumu ile öne geçti!

IMG_0934

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evsahipliğini kesin olarak kazanacaklarını belirten Olexiy Reznikov, şöyle konuştu:

İlk arenamız 2005’e de evsahipliği yapan Spor Sarayı. Tadilatlar ile beraber kapasite 10 Bin kişi olacak. Diğer seçeneğimiz ise 50 Bin kişilik Uluslararası Sergi Merkezi. Eurovillage, EuroClub, Arena ve Press Center arası yürüme mesafesinde olacak. Spor Sarayı’nın küçük olduğunun bilincindeyiz ancak sponsorlar ile Eurovision’a yeterli hale getirilebilir.

Kiev’in ana arenası Spor Sarayı Eurovision için yetersiz. Ancak Kiev Belediyesi Eurovision’a kadar her şeyin uygun olacağını belirtti. Kulislere göre Kiev evsahipliği için bir adım önde.

3. Dnipro: “Ukrayna tarihinin yeniden yazıldığı şehir Eurovision’u sunmalı!”

1463646501-2488-dnepropetrovsk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnipro Belediye Başkanı Boris Filatov, şöyle konuştu:

Eski adı Meteor Sarayı olan DniproEuro Arena’yı Eurovision için kullanacağız. Dnipro Rusça konuşan bir şehir ancak Rus baharını Dnipro halkı bastırdı. Kiev ile beraber şuanda çatısı olan arenalara sahip şehiriz. Eğer seçilirsek izinlerimizi iptal edip yarından itibaren çalışmalara başlarız.

Şuana kadar bütçesini açıklayan tek şehir olan Dnipro’nun evsahipliği için şansının olmadığı konuşuluyor.

4. Odessa EuroClub’ı açık havada yapacak!

118314

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jamala’nın desteklediği Odessa, şöyle tanıtıldı:

Chernomorets Stadyumu’nu öneriyoruz. Üstünü kapatacak kadar bütçemiz var. EuroClub için üç yer belirlendi ve hepsi açık havada yapılacak. Odessa Eurovision’a şimdiden hazır.

5. Kharkiv’in Eurovision şansı oldukça yüksek!

LopanStrelkaKharkov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Igor Terekhov Kharkiv’in için şunları dedi:

Kharkiv, Ukrayna’da yaşanabilecek en iyi şehirdir. Arenamızı da Metalist Arena olarak belirledik.  Çatıyı kapatabiliriz. Arena 4-5 ay içerisinde Eurovision’a uygun hale gelebilir. Güvenlik açısından söz verebilirim.

6. Kherson: “Eurovision tarihinde ilki gerçekleştireceğiz.”

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panelin en iddiasız konuşması ise Kherson tarafından yapıldı.

Ukrayna’da havası en güzel şehir biziz. Henüz bir arena belirlemedik ancak Eurovision’u açık havada sunabiliriz. İstanbul’dan direkt uçuşumuz bulunuyor ve en büyük avantajımız bu.

 

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*