Eurovision’da Ülkeye Özel Sahne Dizaynı Nasıl Hazırlanıyor?

Işıklandırmalar, arkaplan, özel efektler ve çok daha fazlası… Eurovision’da bir ülkenin sahnesi nasıl hazırlanıyor? Sizin için araştırdık, detayları hazırladık! 

Eurovision’da şarkıdan sonra en önemli şey belki de sahnedir. Peki bir ülkenin sahnesini hazırlamak için nasıl bir yöntem belirleniyor? İşte adım adım ülkeye özel Eurovision sahne hazırlaması…

1. Evsahibi kanal, sahne planını tüm delegasyonlara gönderiyor.Scenskiss_ESC_liggande

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O yıl Eurovision’a evsahipliği yapacak olan kanal, sahnenin kurulmadan önceki planını tüm ülkelerin delegasyonuna yolluyor. “Taslak” olarak adlandırılan bu plan, Eurovision arenasının belirlenmesinden itibaren başlıyor ve Mart ayına kadar tamamlanıyor.

2. Şarkısını seçen ülkeler evsahibi kanala özel isteklerini belirtiyor.

LED duvar kullanmak isteyenler, özel obje kullanacaklar, uçmak isteyenler… Tüm bu özel istekler delegasyon toplantısına kadar evsahibi kanala iletilir. Evsahibi kanal özel istekleri onaylayabilir veya reddedebilir. Örneğin 2013 yılında SVT uçmak isteyenlerin, şelale kullanmak isteyenlerin ve sahneye binlerce balon getirmek isteyenlerin olduğunu açıklamış, bu isteklerin sahneye uygun olmaması nedeniyle reddedildiğini açıklamıştı.

3. Detaylar delegasyon toplantısı ile beraber netleşiyor.

Ne zaman ne olacak, hangi saniyede mavi ışıklar belirecek, hangi saniyede ateş çıkacak.. Ülkelerin sahnesinde bu tür detayları Mart ayında gerçekleşen delegasyon toplantısı ile beraber evsahibi kanala iletilir ve kanal resmen hazırlıklara başlar.

4. Evsahibi kanal prova görüntülerini delegasyonlara iletiyor.

Daha sahne kurulmadan nasıl görüntüler gönderilir!?” demeyin! Son yıllarda evsahibi kanal, provaların birebir hâlini animasyon şeklinde delegasyonlara gönderiyor. Sanatçılar da bu görüntülere göre provasını ister tekrar düzenliyor, isterse de aynı şekilde bırakıyor.

5. Sahne kurulduktan sonra teknik provalar başlıyor

Evsahibi kanal gönüllü amatör sanatçılara birer ülke belirliyor. Bu sanatçılar günlerce o ülkenin provasına çalışıyor. “Stand – in rehearsals” adı verilen bu provalarda kamera açılarından koreografiye kadar her şey, ülkenin yarışma gecesinde gerçekleştireceği sahneleme ile aynı oluyor. Bu videoda 2016’nin teknik provalarından görüntüleri izleyebilirsiniz.

6. Ve Son! Yarışmacılar canlı şovdan bir hafta önce arenaya gelerek ilk provalarını gerçekleştiriyor.

Son olarak sanatçılar arenaya gelerek provalara başlar. İlk provalar sahne odaklı olmakla beraber sanatçılar bu provada seslerini yormak istemezler. Basına kapalı gerçekleştirilen bu provalardan sonra delegasyon grubu provaları izler, sanatçıların istekleri doğrultusunda düzenlemeler yapar.

 

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*